Przejdź do treści

Z czego zrobione są petardy hukowe?

  • przez

Z czego zrobione są petardy hukowe?

Petardy hukowe to specyficzny rodzaj środków pirotechnicznych. Nie tworzą one bowiem efektów wizualnych, choć niektóre mogą dawać chwilowy rozbłysk, za to wyróżnia je wydawanie bardzo głośnych dźwięków. Z tego względu petardy hukowe cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza na różnego rodzaju masowych imprezach, np. artystycznych lub sportowych.

Petardy hukowe – jak są zbudowane?

Petardy hukowe składają się z wypełnionej czarnym prochem tuby. Na jednym jej końcu znajduje się lont służący do odpalania. Niegdyś można było wywołać eksplozję, pocierając draskę, jednakże ze względów bezpieczeństwa zakazano wykonywania tego rodzaju czynności. Wypełnienie petardy hukowej składa się najczęściej z azotanu potasu, węgla oraz siarki. Czasem w mieszance mogą występować dodatkowo nadchlorany oraz sole sodu i potasu. W petardach, które mają dawać rozbłysk, umieszcza się jeszcze aluminium. Rozmiar ładunku pirotechnicznego niekoniecznie ma tutaj znaczenie. Niektóre ogromne petardy hukowe wcale nie są głośniejsze i bardziej efektowne w porównaniu do nieco mniejszych egzemplarzy.

Petardy hukowe – o czym należy pamiętać w trakcie ich użytkowania?

Petardy hukowe, jak każdy inny tego rodzaju wyrób pirotechniczny, należy użytkować z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności, o których przypomina producent. Zawsze warto obchodzić się z tego typu ładunkami ostrożnie i bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych reguł. Przede wszystkim petard hukowych można używać wyłącznie na zewnątrz, na dużej otwartej przestrzeni. Nie powinno się także dopuszczać do sytuacji, w której petardy hukowe czy inne wyroby pirotechniczne mogłyby znaleźć się w posiadaniu dzieci. W czasie odpalania petarda powinna być ułożona na stabilnym podłożu. Pod żadnym pozorem nie wolno nachylać się nad lontem, a po jego aktywacji należy natychmiast oddalić się na bezpieczną odległość wraz z pozostałymi uczestnikami pokazu. Stosowanie się do powyższych zaleceń stanowi gwarancję niepomnianej i jednocześnie bezpiecznej rozrywki.

CLOSE
CLOSE