Przejdź do treści

Jak używać rzymskich ogni?

  • przez

Rzymskie ognie to jedna z najbezpieczniejszych i jednocześnie najtańszych propozycji, jeśli chodzi o fajerwerki. Ich zróżnicowanie względem dostępnych kolorów i rozmiarów pozwala na stworzenie naprawdę efektownego pokazu sztucznych ogni. Nie można zapominać jednak o tym, iż nadal są to produkty pirotechniczne i należy się z nimi obchodzić ostrożnie, a przede wszystkim – zgodnie z podaną przez producenta instrukcją.

Rzymskie ognie – czym się charakteryzują?

Rzymskie ognie swym wyglądem przypominają wąską tubę zakończoną lontem. W jej wnętrzu poukładane są naprzemiennie ładunki pirotechniczne. Od szerokości i długości danego modelu zależy m.in. wysokość, na jakiej pojawią się efekty wizualne, ich wielkość oraz liczba wystrzałów. Cechą wyróżniającą rzymskie ognie na tle innych fajerwerków jest fakt, iż nie generują one huku, zatem można ich używać bez obaw o reakcję ze strony zwierząt. Dodatkowo, jeśli posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo ich użycia i nie są to największe z dostępnych wariantów, można je odpalać, trzymając w dłoni.

Rzymskie ognie – w jaki sposób je odpalać?

Zawsze należy pamiętać, że jest to wyrób pirotechniczny i użytkowanie go w niewłaściwy sposób niesie za sobą ryzyko przykrych konsekwencji. Odpalaniem rzymskich ogni powinna więc zająć się trzeźwa osoba pełnoletnia. Należy zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także otoczenia. Przed rozpoczęciem pokazu fajerwerków dobrze jest więc nieco oddalić się od pozostałych osób, jeśli petarda będzie trzymana w ręce lub dołączyć do reszty widzów natychmiast po odpaleniu lontu w przypadku, gdy rzymskie ognie zostały przytwierdzone do słupka lub innego stabilnego obiektu. To kolejny ważny aspekt – mocowanie musi być naprawdę pewne. Dodatkowo należy porządnie zastanowić się nad wyborem miejsca, gdzie będą odpalane petardy. Zakłócenie lotu ładunku przez drzewa, linie wysokiego napięcia lub inne przeszkody może bowiem okazać się bardzo niebezpieczne. Stosowanie się do wszystkich powyższych zaleceń gwarantuje możliwość uczestniczenia w bezpiecznym i efektownym pokazie.

CLOSE
CLOSE