Przejdź do treści

Bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni kątowych i petard

  • przez

Sylwester, wesele, imprezy okolicznościowe, wydarzenia kulturalne – to przykłady zaledwie kilku okazji, podczas których chętnie wykorzystuje się materiały pirotechniczne. Aby móc w pełni cieszyć się ich właściwościami oraz nie narażać siebie i innych na niebezpieczne sytuacje, warto przestrzegać zasad korzystania z tego typu produktów. Przede wszystkim kluczowa jest ich jakość. W użytku powinny znajdować się jedynie materiały pirotechniczne, które posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty CE. Na co zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni kątowych i petard? Podpowiadamy!

Czym są wyrzutnie kątowe i petardy?

Dzięki produktom nazywanym potocznie fajerwerkami można dostarczyć sobie oraz innym niezwykłych przeżyć, a także podnieść rangę szczególnej uroczystości. Aby korzystać z nich bezpiecznie i w sposób odpowiedzialny uświetnić wydarzenie, warto posiadać na temat wyrobów pirotechnicznych należytą wiedzę. Czym są zatem wyrzutnie kątowe? W ich skład wchodzi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt połączonych ze sobą rur, w których umieszczono materiały wybuchowe. Dzięki specyficznej budowie wystrzeliwane są one w różnych kierunkach, dlatego pokaz jest bardzo efektowny. Jeśli chodzi zaś o petardy, te służą do imitowania wybuchów innych urządzeń pirotechnicznych i mają zapewniać przede wszystkim wrażenia świetlne oraz dźwiękowe. Nieprawidłowe, a więc niezgodne z instrukcją i przeznaczeniem użycie tego typu materiałów lub korzystanie z fajerwerków o niepotwierdzonej certyfikatami jakości może niestety skutkować groźnymi dla zdrowia oraz życia wypadkami.

Jak odpalać wyrzutnie kątowe i petardy?

Ze względu na ryzyko niewłaściwego użycia materiałów pirotechnicznych przez niepowołane osoby, np. dzieci, mogą być one nabywane wyłącznie przez dorosłych i wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem oraz uwzględnieniem zasad postępowania szczegółowo opisanych w instrukcji. Pod żadnym pozorem nie powinno się pozwalać odpalać ich samodzielnie dzieciom czy osobom pod wpływem alkoholu. Najbezpieczniejszą formą korzystania z wyrzutni kątowych, petard i innych fajerwerków jest zamówienie specjalnego pokazu, który prowadzą odpowiednio do tego przeszkoleni eksperci. Bez wątpienia warto rozważyć taką opcję, zwłaszcza jeśli ma się w planach zorganizowanie większej imprezy okolicznościowej. Bezpieczeństwo to absolutna podstawa udanej zabawy!

CLOSE
CLOSE